nincs gáz, musical is készült a témából

A keleti kultúrákban a nő rangja, társadalmi státusza a kor előrehaladtával növekszik, a változókor csupán első állomása egy új életszakasznak. A nyugati kultúrákban a menopauza fogalmát, testi és lelki tüneteit sajnos többnyire a nőiség elvesztésével azonosítják. Pedig a menopauza a legtermészetesebb folyamat minden nő életében, végre újra önmagunk lehetünk, harmóniában az idővel, a változással.

Sajnos valamilyen rossz társadalmi beidegződésnek, elvárásnak köszönhetően sok nő úgy tekint a menopauzára, majd az ezt követő időszakra, mint valamilyen kivédhetetlen betegségre. Egyenlőségjelet tesznek az öregedés, a céltalanság, a szépség, a nőiesség elvesztésével – magyarázza Bálint Éva, pszichológus – Pedig a lehető legtermészetesebb változásról van szó, amelynek kellemetlen tünetei bizonyos fokig megelőzhetőek, mérsékelhetőek, amennyiben tudatosan készülünk az átalakulásra. Például azzal is, hogy elfogadjuk a tényt, miszerint a nőiesség nem korhoz kötött állapot, s ennek értékelése, megmutatása - a változókorban, a változókor után - csak rajtunk áll.
- Azaz a bábból most pillangó lehet?
- Akár így is, bár nem lehet nem tudomást venni az öregedés folyamatáról, a ráncainkról, megváltozott testképünkről. Persze a tudomány ma már rengeteg megoldást kínál ezek eltüntetésére, de én nem hiszem, hogy ráncfelvarrástól, ajakfeltöltéstől bárki igazán szép lehet. A megoldás bennünk, legbelsőnkben rejtezik. Ha ugyanis mi nem akarunk szépek lenni, sőt, úgy döntünk, hogy negyven felett öregek vagyunk – jöhet bármilyen szépészeti kezelés - valóban megöregszünk, és mások is öregnek látnak minket. De ha képesek vagyunk értékelni és hasznosítani az életkorunk okán megszerzett tapasztalatainkat – bölcs és kedves törzsfőnökök lehetünk, nőként is. A változásoktól teljesen természetesen megrémülünk. De gondoljunk csak arra, milyen sokan mondják a szülésre, hogy kibírhatatlan lesz, gyötrelmes, és fájni fog. És mire emlékszünk – jobb esetben – mindebből? A legnagyobb csodára, amit nőként átélhetünk. A változókor kapcsán ugyanilyen csoda előtt állunk, feltéve, ha jól gazdálkodunk belső erőtartalékainkkal.
- Ezek szerint fel is készülhetünk a változókorra?
- Mindenképpen, és vallom, hogy ez a felkészülés a később jelentkező változókori fizikai tüneteket is megelőzheti. Ez az az életkor, amikor a változások kapcsán számadást is teszünk. Elgondolkozunk azon, hol tartunk, hová jutottunk, összegezhetjük eddigi életutunkat. De abban az esetben sincs baj, ha arra jövünk rá, mennyi mindent elmulasztottunk idáig, mennyire nem tudtunk magunkkal törődni. Ugyanis most végre lehetőségünk lesz arra, hogy ki nem élt vágyainkat beteljesítsük, hogy befelé fordulással önmagunkra figyeljünk! Új célokat kell találnunk, amelyekben értékesnek érezhetjük magunkat, új elfoglaltságok után kell néznünk, saját szellemi-lelki életünk kerülhet előtérbe. A nőiség megtapasztalásának új útját kell bejárnunk, s ezt mindenképpen az aktív mozgással és a tudatos táplálkozással érdemes összekötni.

(A menopauza tüneteit, a változókori változásokat a következő részben olvashatod el. )

Szerző: izadóradanken  2009.01.12. 08:34 Szólj hozzá!

Címkék: élet testi változások szexuális menopauza változókor

A bejegyzés trackback címe:

https://mertmegerdemled.blog.hu/api/trackback/id/tr81814330

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása